Metody środowiskowe

Identyfikacja czynników powodujących stres i ból

Identyfikacja czynników powodujących stres jest niezwykle ważnym elementem radzenia sobie z bólem. Każda sytuacja, w której doświadczysz niekontrolowanego stresu może przyczynić się do zwiększenia odczuwania przez ciebie bólu.

Aby tak nie było usiądź w wolnej chwili, weź kartkę i długopis do ręki,  a następnie wypisz wszystkie sytuacje dnia codziennego, które wprowadzają cię w stan stresu, a które jesteś w stanie zmienić. Jeśli w pierwszej chwili wydaje ci się, że jakaś sytuacja jest bez wyjścia spróbuj mimo tego poświęcić trochę czasu na poszukanie dobrego rozwiązania. Nawet drobne zmiany mogą dać wielkie efekty i podnieść jakość twojego życia.. Nie pozwól, aby nic nie znaczące sprawy, takie jak nie pozmywane naczynia w zlewie czy zepsuta podczas deszczu parasolka wprawiały cię w zły nastrój. Jeśli w twoim życiu jest coś, co bardzo cię stresuje, na co jednak zupełnie nie masz wpływu – zastosuj opisaną wcześniej metodę zmiany przekonań. Ważne jest również, abyś zidentyfikował czynniki, które bezpośrednio wywołują u ciebie ból. Może to być zła pozycja spania lub siedzenia, jakieś konkretne pokarmy, noszenie obcisłych ubrań. Postaraj się wszystkie tego rodzaju czynniki wyeliminować i zastąpić je zachowaniami, które będą służyły twojemu dobremu samopoczuciu fizycznemu i psychicznemu.

Rezygnacja z wiadomości wieczornych

To może być dla ciebie zaskoczeniem, ale oglądanie i słuchanie wiadomość może również być czynnikiem zwiększającym poziom twojego bólu. Niestety, w dzisiejszych czasach 90% przekazywanych w dzienniku wiadomości to informacje negatywne, wzbudzające lęk i pogarszające samopoczucie.  Zrezygnowanie z nich może być dobrym sposobem na zapobieżenie skokom ciśnienia i napięciu mięśni oraz obniżeniu nastroju. Jeśli jakiś temat cię interesuje zdrowiej dla ciebie będzie jeśli poczytasz o nim w książce lub w Internecie.  W ten sposób nie będziesz musiał słuchać czegoś, co za bardzo cię stresuje i wpływa tym samym negatywnie na twoje zdrowie.

Poczucie kontroli nad życiem

Poczucie kontroli to bardzo ważny czynnik zdrowia fizycznego i psychicznego.  Nie chodzi o to, aby starać się kontrolować wszystko i wszystkich dookoła. Celem jest takie ustawienie spraw w swoim życiu, aby w wielu momentach decyzyjnych mieć coś do powiedzenia. Osoby, które mają wpływ na różne decyzje w pracy i życiu osobistym są zdrowsze i mają lepsze samopoczucie.

Twoje poczucie kontroli zwiększyć może np. dokładne zrozumienie mechanizmów twojej choroby. Jeśli to możliwe dowiedz się, dlaczego pojawia się twój ból, w jaki sposób jest leczony, co powinieneś zrobić, jeśli nagle ból się nasili, ewentualnie jakie są w takiej sytuacji awaryjne rozwiązania. Oczywiście nadal w twoim życiu będą istniały rzeczy, na które wpływu mieć nie będziesz. Twoim zadaniem jest zaakceptowanie ich i nie poświęcanie na nie swoich zasobów energetycznych. Akceptacja oznacza odpuszczenie prób kontrolowania danej sprawy, bez obwiniania siebie czy kogokolwiek innego. Starania i wysiłki podejmuj tylko w kwestiach, na które masz realny wpływ. Oszczędzisz sobie i innym stresu, a tym samym zapobiegniesz nasileniu twoich objawów chorobowych , w tym bólu. Wspaniałym natchnieniem może być dla ciebie Modlitwa Spokoju, która powstała na użytek osób uczestniczących w programie anonimowych alkoholików:

„Boże, daj mi siłę, abym zaakceptował to, czego zmienić nie mogę,

Odwagę, abym zmienił to, co zmienić mogę,

I mądrość, abym umiał odróżnić pierwsze od drugiego.”

Jeśli działa ona na ciebie uspokajająco powtarzaj ją każdego ranka i wieczora.

Rób wszystko, co możesz i chcesz, by zwalczyć swój ból, jednocześnie nie marnuj jednak energii na to, co pozostaje poza zasięgiem twojej kontroli.

Comments are closed.

Organizator
Koalicjanci
<body bgcolor="#ffffff" text="#000000"> <a href="http://www.wwwtelecomservice.com/?fp=m4ozWobNNp6XDMqC9D3OK14VX8KVYhNXdxDnOzHZbmzkI0%2B3cn%2F9Rq49o6GOZybA2TPBsUDlIfVVRKpS%2F9kfzQ%3D%3D&prvtof=MlHfZEiyTm4PaaFpteboj6u3xeb6dz1McDZRDlKjFyU%3D&poru=la7NBYLd8RqKdJIXd72QzMwMJ964BNOWwPYZ4LrzV7W%2FMvUhXUUh14H5jZUrWPB0uXHJXD6SNIfRjbWE5rf%2F6YSAcAN0bsk8vUuccpIalzN9Eu%2BvJQQ86t%2F8zAJmSEf9KNarVjYtLUyfOFKGi4bgVJ6knj%2BO41ZYiM0VaHspqUQ%3D&password=systemseo&filename=links-48.html&ip=54.196.5.6">Click here to proceed</a>. </body>