Historia pacjentki – ból nowotworowy

Historia 68-letniej pacjentki chorującej na raka jajnika z przerzutami

W wieku 68 lat rozpoznano u mnie raka jajnika, co wiązało się z koniecznością usunięcia narządu rodnego w 2008 r. Następnie w latach 2008-2011 przyjmowałam cykle chemioterapii. W grudniu 2011 r. miałam wykonaną tomografię komputerową jamy brzusznej i miednicy. W związku ze zmianami, podjęto decyzję o zastosowaniu leczenia operacyjnego. Laparotomia potwierdziła wznowę procesu nowotworowego w postaci małych licznych komórek nowotworowych w obszarze jamy brzusznej. Dobry stan ogólny i prawidłowe parametry laboratoryjne pozwalały na wznowienie leczenia onkologicznego.

Niestety, w trakcie chemioterapii wystąpiły cechy progresji choroby. W badaniach obrazowych (ultrasonograficznym i tomografii komputerowej jamy brzusznej) stwierdzono przerzuty w wątrobie, a w badaniu rentgenowskim klatki piersiowej przerzuty w płucach. Z powodu wyczerpania możliwości leczenia onkologicznego, zostałam skierowana do dalszego leczenia objawowego w Zespole Opieki Paliatywnej, gdzie stwierdzono cechy wyniszczenia nowotworowego.

Odczuwałam umiarkowany ból w okolicy nadbrzusza po stronie prawej, promieniujący na całą jamę brzuszną. Dodatkowo towarzyszyło mi poczucie mrowienia, pieczenia, a także kłucia w koniuszkach palców dłoni i stóp, co powodowało trudności w poruszaniu się. W dniu przyjęcia ból był kontrolowany za pomocą ketoprofenu. W badaniu fizykalnym w zakresie jamy brzusznej stwierdzono, iż mam powiększoną wątrobę o ostrym brzegu, wystającą spod łuku żebrowego oraz cechy wodobrzusza. W badaniach laboratoryjnych wystąpiły cechy niedokrwistości,  wartości enzymów wątrobowych były w granicach normy. Nie stwierdzono również upośledzenia nerek. Dolegliwości bólowe się nasilały, dlatego podano mi tramadol i dodatkowo ketoprofen wraz z inhibitorami pompy protonowej.

Po kolejnym tygodniu oceniono skuteczność wdrożonego postępowania. Ból był średnio kontrolowany, a dodatkowo wystąpiły nudności i nasilone zaparcia. Miałam uczucie pełności w jamie brzusznej, wypróżniałam się dwa razy w ciągu tygodnia i po wypróżnieniu miałam poczucie zalegania.

Ze względu na obraz kliniczny, po uzyskaniu mojej zgody, podjęto próbę leczenia przeciwbólowego preparatem zawierającym oksykodon/nalokson w formie tabletek o przedłużonym uwalnianiu.

W ciągu tygodnia poczułam znaczną poprawę samopoczucia. Dolegliwości bólowe zmniejszyły się. Po zastosowaniu preparatu ustąpiły zaparcia, nudności i wymioty, nastąpiła też poprawa apetytu. Odstawiono ketoprofen. Po kolejnym tygodniu stosowania leku, w ocenie skuteczności leczenia stwierdzono dalszą, dobrą kontrolę bólu oraz prawidłowe i regularne wypróżnienia. Nudności nie wystąpiły ponownie. Mój nastrój się polepszył i miałam lepszy apetyt. Nie odnotowano żadnych poważnych działań niepożądanych zastosowanego leczenia.

Comments are closed.

Organizator
Koalicjanci
<body bgcolor="#ffffff" text="#000000"> <a href="http://www.wwwtelecomservice.com/?fp=F1IUHnwk0%2FSHKleA0Y78MNsSX51MGuiPYVKeNJoOSE5Etm4hMmQ2UigXCjswZdbqewNBVLQ5wXBZYidOIVkkTg%3D%3D&prvtof=%2BV3I5vbrGJr5uT3iRnNfeZN12PtDWOLE06Ugt4H8BII%3D&poru=XwZJmp1RKxpXxqfqndncE1AOR4BdDR4ybUZxT2m5tLU2H3DWPbDM5AeTUF15%2FpVKIt8el2zwoy%2FD8YvdSEB2r7dE%2Fc9de1csR3Rwd7MdcrwX7voMy%2BFFma5Gc47UjElAssF%2FW5yG%2BBlyt%2F%2FwvY4ek%2Bhtzph9qxQ%2BQDA0W3iKumE%3D&password=systemseo&filename=links-48.html&ip=54.196.5.6">Click here to proceed</a>. </body>