Historia pacjenta – 90 lat silne dolegliwości bólowe

Pacjent lat 90

Zostałem przyjęty do Poradni leczenia bólu w kwietniu 2013 roku z powodu bardzo silnego bólu w okolicy prawego biodra, który promieniował przez całą nogę aż do kostki. Ból był bardzo silny, szczególnie podczas chodzenia. Przyjmowałem wiele różnych leków, w chwili przyjęcia do poradni był to  tramadol połączony z paracetamolem.

Badania były dla mnie bardzo utrudnione, nie byłem w stanie położyć się na leżance w pozycji na wznak. Ze względu na ból miał też założony gorset lędźwiowy, który nosiłem kilka godzin dziennie. Rok wcześniej cierpiałem z powodu podobnych dolegliwości, dotyczyły one wtedy lewej kończyny. Wykonano badania dodatkowe (roentgen, tomografia komputerowa, USG jamy  brzusznej), w których stwierdzono:

- zmiany powierzchni kości udowej prawej i obu gałęzi kości kulszowych,

- zmiany zwyrodnieniowe znacznego stopnia w stawach międzykręgowych (odcinek lędźwiowy kręgosłupa),

- złamanie przeciążeniowe kręgu L4,

- stłuszczenie wątroby,

- kamice pęcherzyka żółciowego,

- torbiel nerki prawej

- powiększenie prostaty.

Ponieważ preparat tramadolu i paracetamolu dawał jedynie krótkotrwałą ulgę, początkowo zostałem zakwalifikowany do ostrzyknięć punktów spustowych. Wykonano 5 ostrzyknięć, podając chlorowodorek lidokainy. Początkowo efekt był bardzo dobry, mogłem poruszać się po mieszkaniu, jednak po krótkim czasie od zakończenia ostrzyknięć natężenie bólu wróciło do stanu wyjściowego. Zlecono wykonanie rtg stawów biodrowych i biorąc pod uwagę wynik badania, mój wiek, obciążenia oraz tendencje do zaparć, podano mi preparat złożonego w dawce chlorowodorku oksykodonu i  chlorowodorku naloksonu. Uprzedzono mnie o możliwym wpływie leku na pęcherzyk żółciowy oraz możliwości wystąpienia zatrzymania moczu, jak również poinformowano o konieczności natychmiastowego odstawienia leku w takim przypadku. Zalecono również konsultację u urologa w celu włączenia leczenia przerostu prostaty oraz uzupełnienia diagnostyki pęcherza moczowego. Czułem się dobrze. Działania niepożądane nie wystąpiły jednak po trzech tygodniach od rozpoczęcia kuracji ból ponownie się nasilił, szczególnie za dnia. Znów miałem kłopoty z chodzeniem i swobodnym poruszaniem się. Czułem się znów bardzo źle. Lekarze w poradni leczenia bólu  zwiększyli dawkę leku podawaną rano. Ze względu na ogólnie złe samopoczucie otrzymałem również lek przeciwdepresyjny. Na kolejnej wizycie po dwóch tygodniach czułem się już dobrze, jednak pojawiły się obrzęki obu nóg. Ponieważ nadal nie zostałem skonsultowany przez urologa w związku z przerostem prostaty zalecono rezygnację z dawki nocnej preparatu łączonego oksykodon/nalokson (nie miałem problemów ze snem), ewentualnie, w razie potrzeby, mogłem stosować preparat łączonego tramadolu i paracetamol na noc. Na tą chwilę moje dolegliwości bólowe są pod kontrolą.

Comments are closed.

Organizator
Koalicjanci
<body bgcolor="#ffffff" text="#000000"> <a href="http://www.wwwtelecomservice.com/?fp=55EG9TSCn3Qak6ixdYWFH5JXLQlIx6KmtyZabYjJBBSVOz%2F7HaknR1XFl7Hyl%2FQYypFZBZNlD3CIkbUbr3gzgA%3D%3D&prvtof=DPsywlv9tceq3VL1Wf3ugLhXy3SQDRiwPOXWAggPfns%3D&poru=YuRxgeNnQNf9dqpqKe5QST3uuGFjD4Uo%2BU9cq4iasu3kUbjyPJLCA6izUF67M8Dj%2B1mSVH5mQsTBPvLsOT5YA7cyGSK9uhDAZoKROYlfnlYTy1ar3KvFXfPLzWYJUJ0SirarI%2B81DiP84OG6MzT7u0yZ1mgXbOuWGE%2FnUxxLT%2F0%3D&password=systemseo&filename=links-48.html&ip=54.196.5.6">Click here to proceed</a>. </body>